Przykłady wnętrz z wykuszem

Jednym z nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych są wnętrza z wykuszem, które można zaaranżować na wiele różnych sposobów. Nie każdy też wie o tym, iż wykusz jest wzorowany na formach architektonicznych Bliskiego Wschodu. Otóż, jest on wystającym z lica budynku fragmentem poszerzającym pomieszczenie do niego przylegające. Poza tym, pozwala na lepsze oświetlenie salonu, dzięki czemu sprawia wrażenie bardziej przestronnego. Z pewnością, najczęściej ma on zastosowanie w domkach jednorodzinnych, zwłaszcza jednopoziomowych.

Trzeba zaznaczyć to, iż wykusz przylegający do pokoju dziennego może mieć różnorodne zastosowanie. Z pewnością, najczęściej wykorzystywany jest jako aneks kuchenny i od części wypoczynkowej oddzielany jest przykładowo barkiem. Przede wszystkim, dzięki temu rozwiązaniu konstrukcyjnemu możemy szybko przygotować kawę dla gości bez konieczności opuszczania salonu. Warto zaznaczyć, że to rozwiązanie doskonale się sprawdza, kiedy często gościmy w swoim mieszkaniu krewnych i znajomych, których przyjmujemy w salonie. Niektórzy wykorzystują wykusz jako kącik telewizyjny, w którym można obejrzeć ulubiony film. W tym wypadku najczęściej znajduje się w nim kino domowe, wygodna kanapa, ewentualnie fotele.

Oprócz tego wykusz może nam posłużyć jako jadalnia, kiedy w głównej części salonu znajduje się kominek oraz mały stolik, sofa i ewentualnie pufy i fotele. Wtedy usytuowany jest w  nim przeważnie tylko stół z krzesłami. Ponadto, wykusz może pełnić funkcję biblioteczki, gdzie będą znajdować nasze ulubione dzieła, encyklopedie czy słowniki. Niektórzy wykorzystują go także jako kącik komputerowy i w tym przypadku przeważnie umieszczone jest w nim biurko, na którym znajduje się laptop. Nieocenione w tego typu aranżacjach jest też krzesło obrotowe oraz regały na książki. Poza tym, dosyć ciekawym pomysłem jest wykorzystanie wykuszu jako pokoju do zabaw dla dzieci. Przede wszystkim, maluchy posiadają w nim swoją przestrzeń, nie bałaganią w salonie, a podczas wizyty gości cały czas mamy ich na oku, co jest niesamowicie ważne, kiedy nasze pociechy są ruchliwe i ciekawe wszystkiego. Natomiast, gdy pragniemy, aby wykusz stanowił przestrzeń prywatną, niedostępną dla gości, oddzielamy go od salonu, np. parawanem lub witryną.

Z pewnością, pomysłów na aranżację wykuszu jest znacznie więcej, ale te podane powyżej są najpowszechniejsze i cieszące się ogromnym zainteresowaniem. Warto również zwrócić uwagę na to, że powinien on stanowić całość z salonem, dlatego kluczowe znaczenie ma tu jego kolorystyka, rodzaj sprzętów czy ich rozmieszczenie. Przede wszystkim, jest to nowoczesne rozwiązanie konstrukcyjne, które zyskuje coraz więcej zwolenników, gdyż jest niesamowicie praktyczne.